DSBC Prizegiving at the Royal St.George Friday 15th of November 2019.

The annual DBSC prize-giving took place in the RStGYC on Friday 15th November. A large number of sailors, including juniors, attended. Magnificent trophies plus 500 items of glassware were presented by DBSC Commodore Jonathan Nicholson and Vice-Commodore Ann Kirwan to the successful skippers and crew.

A good day was had by all and we had some very happy prize winners (picture below).

Congratulations to all our winners and a big thank you to Debbie Horan, the DBSC and the organizers for all their hard work and for making this event a big success.

 

          

 

 

                              DBSC Annual Awards 2019

                        RSGYC Winners List

 T.P.Early Memorial Cup Cruiser 2 Springer Ian Bowring
Rupert Bowl Cruiser 2 Rupert Richard and Philip Lovegrove
BCP Sigma Trophy Cruiser 2 Rupert Richard and Philip Lovegrove
J.B.Stephens Trophy Cruiser 2 Rupert Richard and Philip Lovegrove
Sigma Fleet Trophy Cruiser 2 Moonshine Ronnie Maloney
Smalldridge Cup Cruiser 3 Running Wild Brendan Foley
Viking Cup/Trophy Cruiser 3 Running Wild Brendan Foley
Sanderling Trophy Cruiser 3 Asterix John Counihan plus friends
Jack Kennedy Memorial Cup Cruiser 3 Asterix John Counihan plus friends
Mercia Cup Cruiser 3 Asterix John Counihan plus friends
Royal Alfred Mini Sam Maguire Cruiser 3 Asterix John Counihan plus friends
Trevor Wood Trophy Cruiser 5 Cvantes Paul Conway
White Sail Class Trophy Cruiser 5 Cvantes Paul Conway
Anna Livia Trophy Cruiser 5 Cvantes Paul Conway
Galeleo Cup Cruiser 5 Shearwater Eamonn Doyle
RIYC Cup Dragons Phantom Peter Bowring/David Williams
Old Time Cup Dragons Phantom Peter Bowring/David Williams
Mid Week Trophy Shipmans Viking Fergus Mason and friends
Shipman Oerpetual Trophy Shipmans Jo Slim John Clarke and friends.
Malindi Cup Shipmans Viking Fergus Mason and friends
Royal Alfred Shipman Bowl Shipmans Viking Fergus Mason and friends
Glen Challenge Trophy Glens Glendun David Houlton
Royal Alfred Glen Trophy Glens Glendun B.Denham/D.Freedman/Alison O’ Brian
Pterodactyl Cup Glens Glenshesk Falkner/Reid/Henderson/Walker
Harry Maguire Memorial Cup Glens Glenluce Richard and Donal O’ Connor
The McMullan Cup Glens Glenluce Richard and Donal O’ Connor
The O’ Meara Trophy Glens Glenluce Richard and Donal O’ Connor
Hamilton Reid Cup Glens Glencoe Rose Mary Craig and Friends
Pair of Silver Vases Glens Glenlucy Alison O’ Brien
Bealtaine Trophy SB20s Carpe Diem Richard Hayes/Colin Galavan
Minx Trophy Squibs Sidewinder Rupert Westrup
Shannon Cup Squibs Sidewinder Rupert Westrup
Mitchell Cup Junior RS Feva Medal Peter Williams

Print Friendly, PDF & Email